Mieszkanie z rynku wtórnego – 7 rzeczy, które musisz sprawdzić

zakup mieszkania co sprawdzić

Nie muszę chyba pisać, jak poważną decyzją jest wybór mieszkania, które planujemy kupić oraz jakie konsekwencje finansowe się z tym wiążą. Jak się upewnić, że planowany przez Was zakup jest bezpieczny? Myślisz, że mieszkanie z rynku wtórnego byłoby dobrym wyborem? Poniżej prezentuję listę 7 kwestii, które powinniście koniecznie sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania.

 

  • Księga wieczysta to podstawa – dzięki niej potwierdzisz, że osoba oferująca mieszkanie z rynku wtórnego faktycznie jest jej właścicielem (niestety zdarzają się przypadki oszustów, którzy wystawiają na sprzedaż mieszkanie, do którego nie mają praw i znikają po zainkasowaniu zadatku lub zaliczki), zweryfikujesz metraż nieruchomości, sprawdzisz czy na lokalu nie ciążą długi oraz czy osoby trzecie nie mają względem niego praw lub roszczeń – więcej o tym, jak sprawdzić treść księgi wieczystej przeczytacie tu.
  • Sprawdź czy obecny właściciel nie zalega z opłatami na rzecz spółdzielni/wspólnoty oraz dostawców mediów – poproś go o dostarczenie zaświadczeń o niezaleganiu w opłatach eksploatacyjnych oraz o przedstawienie potwierdzenia, że uregulowane są bieżące rachunki za prąd czy gaz.
  • Upewnij się, że nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu – nie chcesz przecież kupić nieruchomości z lokatorami. Poproś właściciela o przedstawienie zaświadczenia z urzędu, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany (możesz dodać zapis w umowie przedwstępnej, że właściciel okaże takie zaświadczenie u notariusza przed podpisaniem aktu notarialnego).
  • Sprawdź wysokość opłat eksploatacyjnych za mieszkanie – wybierając mieszkanie z rynku wtórnego pamiętaj żeby zapytać właścicieli o wysokość comiesięcznych opłat eksploatacyjnych. Czasem rozbieżności w wysokości czynszu przy podobnym metrażu są bardzo duże, a przecież od tego zależy, ile miesięcznie będzie Cię kosztowało utrzymanie mieszkania. Umawiając się na oglądanie nieruchomości, z góry uprzedź właścicieli, że będziesz chciał się zapoznać z rachunkami z ostatnich miesięcy (koniecznie poproś by pokazali Ci rachunki, gdzie znajdzie się rozliczenie za cały sezon grzewczy). Zapytaj też, jaki rodzaj ogrzewania jest zastosowany w budynku – czy jest to ogrzewanie z sieci miejskiej czy też w budynku jest własna kotłownia. Pamiętaj, że ogrzewanie olejem jest droższe niż gazem.
  • Uważaj na dożywotników, a więc osoby, które na mocy specjalnej umowy dożywocia, w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę, mają prawo do dożywotniego zamieszkiwania w danym lokalu, niezależnie od tego, kto aktualnie jest właścicielem nieruchomości. Kupując mieszkanie z takim lokatorem mamy również obowiązek zapewnienia mu utrzymania aż do śmierci. Umowa dożywocia nie zawsze będzie ujawniona w dziale III Księgi Wieczystej, stąd też dla pewności, zawsze sprawdzajmy, na jakiej podstawie obecny właściciel nabył nieruchomość – jeśli w dziale II Księgi Wieczystej znajdziemy informację, że była to umowa dożywocia, to upewnijmy się czy już wygasła (umowa dożywocia wygasa wraz ze śmiercią dożywotnika lub złożonym przez niego oświadczeniem o zrzeczeniu się tego prawa).
  • Własność czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Upewnij się, jakie prawo nabywasz. Jeśli rozważasz zakup starszego mieszkania, często będziesz miał do czynienia nie z prawem własności, a z bardzo zbliżonym do niego, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. W takiej sytuacji, dla lokalu może być prowadzona księga wieczysta, ale nie musi. Wówczas informacji o statusie prawnym nieruchomości dostarczy Ci akt notarialny, który powinien zostać Ci okazany przez obecnego właściciela oraz organy spółdzielni mieszkaniowej. Więcej informacji o spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu przedstawię Wam w odrębnym wpisie.
  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – nawet jeśli kupujesz mieszkanie na już zrealizowanym osiedlu czy w okolicy, gdzie jest już mocno rozwinięta infrastruktura, pamiętaj, że warto sprawdzić zapisy planu miejscowego dla najbliższego otoczenia, bo może się okazać, że pobliska działka, do tej pory niezabudowana, zostanie przeznaczona nie na inwestycje mieszkaniowe czy tereny zielone, a na wybudowanie magazynu, hali produkcyjnej czy wielopoziomowego parkingu. Jeśli chcesz być świadomy, co może się pojawić w Twoim najbliższym otoczeniu, zapoznaj się z tym podstawowym dokumentem planistycznym.

 

Dajcie znać w komentarzach czy decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, planujecie sami sprawdzać jego status prawny i  istotne kwestie finansowe, czy wolicie zwrócić się z prośbą o pomoc do kogoś doświadczonego?

2 Responses

  1. Księga Wieczysta to podstawa. Sprawdzenie reszty wymaga trochę zachodu, ale warto to zrobić zanim wydamy kilkaset tysięcy (albo więcej) złotych. Do tych 7 punktów dodałbym jeszcze mały research w internecie na temat spółdzielni/zarządcy budynku w którym zamierzamy zamieszkać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.