Mieszkanie dla Młodych – czy czeka nas wyścig po dopłaty?

dopłaty mieszkanie dla młodych

W ostatnim wpisie dotyczącym programu MdM przybliżałam Wam nowe zasady funkcjonowania dopłat. Korzystniejsze warunki zaczęły obowiązywać 1 września 2015 r. i od razu wywołały gwałtowny wzrost zainteresowania programem. O tym,  jak znaczący był to skok, świadczą liczby.


 

Trochę danych

Przez dwa miesiące funkcjonowania nowych zasad MdM, od początku września do końca października, wykorzystanie limitu środków dopłat na rok 2015 wzrosło o ponad 20% w stosunku do stanu sprzed września i obecnie stanowi  68,77% całkowitego limitu na rok bieżący. Oznacza to, że wykorzystano już blisko 492 mln zł z całkowitego budżetu wynoszącego 715 mln zł. Tylko we wrześniu do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęła rekordowa  jak do tej pory liczba  wniosków o dofinansowanie (3744), na kwotę blisko 94 mln zł.

Aż 43% wniosków  dotyczyło mieszkań z rynku wtórnego! Jak łatwo policzyć, gdyby tak duże zainteresowanie programem utrzymało się na niezmienionym poziomie, to w skali roku Państwo musiałoby dopłacić nabywcom nieruchomości ok. 1,12 miliarda złotych, a określony w ustawie limit na rok 2016 wynosi 730 tysięcy zł.  Co ciekawe, z  budżetu na rok 2016 już zarezerwowano ponad 20% środków przeznaczonych na ten właśnie okres.

Co przyniosą kolejne miesiące?

Można się zastanawiać czy tak duże zainteresowanie programem się utrzyma. Możliwe, że rekordowa liczba nowych wniosków wynikała z odkładania przez część kredytobiorców momentu złożenia dokumentów, do czasu wejścia w życie korzystniejszych warunków. Jeżeli jednak zainteresowanie MdM nie będzie słabnąć, możliwe, że w przyszłym roku nie wszyscy będą mogli skorzystać z dopłat, bo przeznaczone na wsparcie środki mogą się wyczerpać przed końcem roku. Czy zadziała tu więc zasada, kto pierwszy, ten lepszy? Zobaczymy. Na pewno warto skorzystać z oferowanego przez Państwo wsparcia, dopóki jest dostępne. Program nie jest nieograniczony w czasie i ma być realizowany do końca 2018 r.


Po ostatnim wpisie dotyczącym nowych warunków dopłat, dostałam od Was sporo zapytań o to, gdzie należy składać wnioski o dofinansowanie. Otóż wystarczy złożyć je w wybranych bankach, tych w których składacie wnioski o przyznanie kredytu hipotecznego. Uwaga! Nie wszystkie banki przyjmują wnioski o dopłaty. Pełną listę instytucji finansujących przyjmujących wnioski znajdziecie tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.