Kup mieszkanie bez pośrednika

mieszkanie bez pośrednika

Dlaczego kupując lub sprzedając nieruchomość nigdy nie zapłacę prowizji pośrednikowi? Przede wszystkim dlatego, że nie zdarzyło mi się spotkać kompetentnego, dobrze przygotowanego agenta nieruchomości, którego usługa mogłaby być dla mnie pomocna. Dlatego dziś mam dla Ciebie szereg wskazówek, jak kupić mieszkanie bez pośrednika.


Czemu jestem aż tak krytyczna? Kupuj i sprzedawaj bez pośrednika.

Może to kwestia pecha, ale gdy kilkakrotnie chciałam kupić mieszkanie na rynku wtórnym, a także przy okazji sprzedaży nieruchomości, ani razu nie udało mi się trafić na agenta, o którym mogłabym powiedzieć, że jest profesjonalnie przygotowany do spotkania i może mi zaoferować pomoc wartą zapłaty na poziomie kilku tysięcy złotych. Wielokrotnie za to trafiałam na osoby, które umawiając się ze mną na oglądanie nieruchomości były totalnie nieprzygotowane, nie znały odpowiedzi na podstawowe pytania, a ich rola ograniczała się do „łączenia” mnie ze sprzedającym.

Najczęstsze doświadczenia? Umowy spisywane pospiesznie na kolanie w samochodzie lub pod blokiem, brak wiedzy o stanie prawnym oferowanej nieruchomości czy jakichkolwiek kwestiach technicznych, pokazywanie nieruchomości zupełnie niedostosowanych do moich oczekiwań i preferencji,  za to liczne obostrzenia i prowizja na poziomie kilku – kilkunastu tysięcy, gdybym zdecydowała się kupić pokazane mi mieszkanie.

Ten tekst może zostać uznany za krzywdzący, w końcu nie mogę oceniać wszystkich agentów nieruchomości w tym kraju. Z całą pewnością jest subiektywny, ale uważam, że mam prawo do własnej opinii i mam prawo Wam o tym napisać, bo osobiście nie mam dobrych doświadczeń z agencjami nieruchomości i od dłuższego czasu unikam ich jak ognia.

prowizja dla pośrednika

Nie ten poziom agentów nieruchomości

Niestety w naszym kraju pośrednictwo w obrocie nieruchomościami nie funkcjonuje na takim poziomie jak na zachodzie, gdzie zakup poprzez agencję faktycznie oznacza większe bezpieczeństwo, profesjonalne doradztwo, pomoc w przygotowaniu dokumentów, dopasowanie oferty do potrzeb i oczekiwań kupującego. Jeżeli pośrednik byłby w stanie przeprowadzić mnie przez proces poszukiwania nieruchomości zgodnej z moimi preferencjami,  udzielić wyczerpujących odpowiedzi na ważne dla mnie pytania, gdyby był gwarantem, że nabywam nieruchomość bezpiecznie, a wszystkie kwestie formalno – prawne są sprawdzone, to ok, za taką usługę mogłabym zapłacić. Na ten moment mówię jednak naszym agencjom bardzo wyraźne NIE.

Kup mieszkanie bez pośrednika (sprzedawaj także bezpośrednio)

Uważam, że Wy również możecie kupić/sprzedać nieruchomość bezpośrednio, a zaoszczędzone na prowizji pieniądze przeznaczyć na wyposażenie mieszkania lub cokolwiek innego, co okaże się dla Was przydatne. Jeśli obawiacie się, że kupując mieszkanie czy dom samodzielnie „wsadzicie się na minę” przez nieznajomość stanu prawnego, niedopatrzenie kwestii formalnych czy źle przygotowaną umowę, lepiej wydajcie ułamek kwoty, jaką przeznaczylibyście na prowizję dla agencji, na poradę prawną. Za porządną analizę zapłacicie kilkaset złotych, a nie kilka czy kilkanaście tysięcy złotych za „pośredniczenie”. Jeśli nie chcecie nikomu zlecać takiej analizy, możecie przeprowadzić ją sami. O tym, co koniecznie musicie sprawdzić przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym pisałam tutaj, a jeśli chcecie się dowiedzieć jak samodzielnie sprawdzić treść księgi wieczystej (co jest absolutnie konieczne jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej) zajrzyjcie tu.

W czasach, gdy wszystko można znaleźć w Internecie, takie łączenie stron transakcji przez agenta traci na znaczeniu. Mamy przecież do dyspozycji wiele serwisów, takich jak gumtree.pl, otodom.pl, domy.pl, adresowo.pl i wiele innych  (podałam przykładowe serwisy, nie reklamuję tu żadnego z nich), dzięki którym możemy wyszukać interesujące nas mieszkanie lub dom wystawione bezpośrednio przez właściciela. Oczywiście, gdy jesteśmy po drugiej stronie i chcemy sprzedać nieruchomość, również możemy bez większego wysiłku dodać własne ogłoszenie i umawiać się na spotkania z potencjalnymi nabywcami.

Większość ofert w internecie to ogłoszenia agencyjne

To co mnie zawsze uderza podczas poszukiwań ciekawych ofert w Internecie, to przygniatająca przewaga mieszkań wystawianych na sprzedaż przez agencje. Serwisy ogłoszeniowe zalewane są przez powielające się oferty pośredników. Jednak coraz częściej właściciele, którzy decydują się na sprzedaż nieruchomości z pomocą pośredników, zamieszczają również własne ogłoszenie, zazwyczaj z niższą ceną. W końcu w ogłoszeniu dodanym przez agencję, cena jest podbita o wartość prowizji. Nawet jeśli przeczytacie, że Kupujący nie płaci prowizji, nie dajcie się nabrać. Po prostu cena nieruchomości jest powiększona o odpowiednią kwotę należną agencji, a przez to ciężej będzie Wam negocjować z właścicielem.

Co robię, gdy interesujące mnie mieszkanie wystawione jest w serwisie ogłoszeniowym przez pośrednika? Próbuję „namierzyć” właściciela, a więc szukam ogłoszenia dotyczącego tego samego mieszkania, ale nie zamieszczonego przez agencję. Czasem takie ogłoszenie dodane jest tylko na jednym, darmowym portalu ogłoszeniowym, do którego trudno dotrzeć. Wówczas korzystam z opcji wyszukiwania w Google Grafika. Pobieram zdjęcie nieruchomości dodane przez agencję i wrzucam je do wyszukiwarki grafiki. Dzięki temu jestem w stanie dotrzeć do wszystkich stron, gdzie dane zdjęcie zostało zamieszczone i bardzo często odnaleźć ogłoszenie opublikowane przez właściciela.

Jeśli planujecie sprzedaż mieszkania czy domu, bardzo Was zachęcam do wystawiania samodzielnie ogłoszeń na różnych portalach, bo to przyczyni się do większej bazy nieruchomości oferowanych bez udziału pośredników i pozwoli Wam swobodniej negocjować cenę (będziecie bardziej elastyczni, bo nie będziecie zmuszeni zapłacić prowizji pośrednikowi).


Jakie są Wasze doświadczenia z biurami pośrednictwa? Czy wolicie poświęcić więcej czasu i kupować/sprzedawać bezpośrednio, czy lepszym wyjściem wydają Wam się usługi agencji nieruchomości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.