Jak skutecznie sprzedać mieszkanie?

jak sprzedać mieszkanie

Planujesz sprzedaż mieszkania lub domu? A może już od kilku miesięcy bezskutecznie wystawiasz je na różnych portalach oferujących nieruchomości na sprzedaż? Organizujesz spotkania z potencjalnymi kupcami, ale ostatecznie do transakcji nie dochodzi, a klienci tacy jakby nieprzekonani do oferowanego przez Ciebie mieszkania? Zastanawiasz się w czym tkwi problem, a może sukcesywnie obniżasz cenę w nadziei, że jednak znajdzie się ktoś chętny ? Zobacz, jak sprzedać mieszkanie szybko i korzystnie.

 

Co to jest home staging i do czego Ci on potrzebny?

Czy spotkałeś się w ogóle z pojęciem Home Staging? Jeśli tak, to pewnie kojarzysz je z telewizyjnymi programami, z dekorowaniem mieszkania, kupowaniem dodatków i stylizowaniu pomieszczeń specjalnie do zdjęć – tzw. wizażem pod sprzedaż. Nie jest to jednak trafne rozumienie działań podejmowanych w ramach Home Stagingu.

Celem Home Stagingu jest takie przygotowanie nieruchomości pod sprzedaż, by niewielkim nakładem finansowym doprowadzić do sytuacji, gdy mieszkanie sprzeda się szybciej i za wyższą cenę.

W skrócie można to ująć w 3 punktach:

• krótszy czas sprzedaży
• wyższa cena sprzedaży
• niedrogie rozwiązania mające na celu realizację dwóch powyższych punktów

Jak najprościej sprawić, by nasze mieszkanie/dom sprzedało się szybko i za satysfakcjonujące nas pieniądze? Trzeba sprawić, by spodobało się jak największej liczbie potencjalnych kupców.

  

„Wystawianie mieszkania lub domu na sprzedaż jest jak randkowanie. Nie pokazujesz się na pierwszej randce w wyciągniętym, przybrudzonym dresie. Chcesz dobrze wyglądać, ładnie pachnieć i ogólnie zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie, by znajomość na tej pierwszej randce się nie zakończyła.
Zanim pierwszy potencjalny kupiec przekroczy próg Twojej nieruchomości, chcesz aby ta przestrzeń była w takiej właśnie formie, jak podczas pierwszej randki.

Christine Rae, Jan Saunders Maresh
Home Staging for Dummies

  

Jak jednak sprawić by potencjalny nabywca podczas spotkania zakochał się w Twoim domu?

To jest właśnie miejsce dla Home Stagingu – nieważne czy zabierzesz się za niego sam, czy zlecisz to profesjonaliście – Twoim zadaniem jest przekształcenie nieruchomości z Twojej przestrzeni*, w przestrzeń, która oczaruje innych (*niekoniecznie jest to przestrzeń, w której na co dzień żyjesz. Być może chcesz sprzedać nieruchomość, którą np. odziedziczyłeś i przesiąknięta jest ona charakterem poprzednich właścicieli).

To zaś oznacza, że wszelka personalizacja pomieszczeń jest tu niewskazana. Co to znaczy w praktyce? Chociażby to, że wiszące na ścianach ramki z rodzinnymi fotografiami, dziecięce rysunki poprzyczepiane w każdym możliwym miejscu, półka zapełniona różnorodnymi trofeami i dyplomami może i mają dla Ciebie duże znaczenie sentymentalne i nadają wnętrzu rodzinnego ciepła – ale tylko dla Ciebie. Potencjalnego nabywcę jedynie rozpraszają i powodują, że ciężej mu wyobrazić sobie, że to on zamieszkuje tę właśnie przestrzeń. To dość oczywiste, prawda?

Dlatego tak bardzo dziwi mnie, gdy na portalach z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości mnożą się zdjęcia łazienek obwieszonych ręcznikami, szlafrokami, a czasem nawet suszącym się praniem. Podobnie jest z kuchnią, przedpokojem czy np. dziecięcym pokojem. Potencjalny kupiec nie chce oglądać kolekcji Twoich butów, płaszczy czy sterty zabawek dziecięcych. Takie zdjęcia go męczą, utrudniają odbiór prezentowanej nieruchomości i zwyczajnie zniechęcają. On chce zobaczyć przestrzeń, standard wykończenia i funkcjonalność oferowanego przez Ciebie wnętrza.

Dodatki i rodzinne przedmioty to jedna sprawa. Ich usunięcie nie stanowi znaczącego problemu. Poważniejsze zadania i koszty zaczynają się gdy przechodzimy do takich kwestii jak kolorystyka występująca w mieszkaniu. Nie każdy jest amatorem limonkowej zieleni, soczystego bordo czy tak lubianych niegdyś odcieni morelowo – brzoskwiniowych. Nie do każdego trafią wymyślnie zdobione tapety czy płytki. Jednak każdy jest otwarty na kolory neutralne – biel czy delikatna szarość nie zaszkodzą Twojemu wnętrzu, a sprawią, że szersze grono „oglądaczy” będzie się mogło utożsamić z oferowaną przez Ciebie stylistyką.

Przemalowanie ścian na neutralne kolory to najprostszy i tani sposób na poprawę wyglądu sprzedawanej nieruchomości. Jakie jeszcze niedrogie „zabiegi” poprawią wygląd Twojego mieszkania i pomogą zgromadzić więcej „adoratorów”?

Proste kwestie, takie jak dobór odpowiedniego oświetlenia, wymiana cokołów podłogowych, „odświeżenie” podłóg, estetyczna, prosta oprawa wizualna okien (rolety, zasłony) i cały szereg innych ulepszeń, które nie będą Cię dużo kosztować, a pomogą sprzedać szybciej i za lepszą cenę. O poszczególnych kwestiach będę pisała w osobnych postach.Poza faktyczną poprawą wyglądu i funkcjonalności mieszkania/domu dochodzi jeszcze niezwykle istotna kwestia zaprezentowania nieruchomości, a więc wyeksponowania jej walorów, tak by zdjęcia w ogłoszeniu zachęcały (nie mylić z wprowadzaniem w błąd czy oszukiwaniem) potencjalnych kupców do dalszego kontaktu i spotkania na żywo.

O zdjęciach, ogłoszeniach i spotkaniach twarzą w twarz z potencjalnymi kupcami napiszę Wam więcej w kolejnych postach.


Czy ten post był dla Ciebie przydatny? Jakieś kwestie szczególnie Cię zainteresowały? Śmiało, napisz komentarz, podziel się postem na Facebooku lub po prostu napisz do mnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.